dr hab. Przemysław Marciniak profesor Uniwersytetu Śląskiego kandydat na funkcję Dziekana Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach kadencji 2016-2020
negocjacje z Władzami UŚ dotyczące wykupienia dostępu do bazy JSTOR
stworzenie elektronicznej bazy danych artykułów czasopism wydawanych przez Wydział (możliwość uzyskania finansowania z programu Ministra – Zespół do Spraw Upowszechniania Nauki)
wzmocnienie współpracy międzynarodowej poprzez zintensyfikowanie korzystania z pomocy zewnętrznych funduszy: Niemiecko-Polskiej Fundacji na Rzecz Nauki (DWPS, szczególnie program małych grantów do 12 000 EUR), Funduszu Wyszehradzkiego, programu Visby (współpraca polsko-szwedzka)
wykorzystanie środków pozwalających na zatrudnienie pracowników z funduszy zewnętrznych (szczególnie programy NCN: POLONEZ, FUGA)
stworzenie z części kosztów pośrednich oddanych do dyspozycji Wydziału funduszu na organizację warsztatów i wizyt zagranicznych specjalistów
warsztaty dla doktorantów i młodszych pracowników naukowych z zakresu, np. pisania artykułów w języku angielskim (tego typu warsztaty organizuje, np. Uniwersytet w Uppsali)
warsztaty dotyczące grantów prowadzone zarówno przez pracowników Działu Nauki, jak również laureatów grantów z Wydziału
stworzenie biura (jednoosobowego, zatrudnienie na ½ etatu) zajmującego się pomocą przy pisaniu grantów – nie tylko od strony formalnej, ale także merytorycznej (takie wyspecjalizowane osoby zatrudnia większość uniwersytetów zachodnich)
Dydaktyka
unowocześnienie bazy dydaktycznej (komputery, rzutniki)
optymalizacja obciążeń dydaktycznych (mobilność pracowników w ramach Wydziału)
otwieranie i wzmacnianie oferty studiów społecznie wrażliwych: logopedia, audiodeskrypcja, włączenie cyfrowe
zwiększenie oferty studiów w języku angielskim (wybrane moduły oferowane w języku angielskim)
oferta wybranych kursów w języku rosyjskim
Sprawy doktoranckie
we współpracy z WRSD zmiany w programie studiów doktoranckich (oferta kursów językowych, możliwość wybrania dowolnego kursu z oferty Wydziału jako kursu w ramach studium)
Sprawy studenckie
wygospodarowanie przestrzeni dla studentów na Wydziale
wspieranie, wraz z WRSS, działalności kół naukowych (np. informacja o działalności Kół Naukowych na stronie Wydziału, daty spotkań, podejmowane inicjatywy)
wsparcie (logistyczne, finansowe) inicjatyw studenckich mających na celu integrację studentów (międzykierunkową i pomiędzy obiema częściami Wydziału) – KFK od kilkunastu lat organizuje dla studentów wycieczki integracyjne
wsparcie merytoryczne udziału studentów (np. w ramach programu „Tutor”) w konkursach „Primus inter Pares”, „Diamentowy Grant”, przy rekrutacji do „Collegium Invisibile”
uruchomienie, na wzór „Collegium Invisibile” programu „Pierwszy tutor” dla wybitnych uczniów śląskich szkół ponadgimnazjalnych
Administracja
jasne reguły awansu zawodowego
możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych i rozwoju (np. wsparcie wyjazdów szkoleniowych w ramach Erasmus + Mobilność edukacyjna)
wyznaczenie osoby zajmującej się wyłącznie stypendiami socjalnymi
modernizacja sieci WiFi (rozmieszczenie access points na całym Wydziale w Katowicach)